«Մասնակցային մոնիթորինգ և արդյունավետ կառավարման գնահատում» դասընթաց — “Building evidence-based advocacy for the rule of law and good governance in EaP”
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության կողմից 2016 թվականի մայիսի 25-26-ը Ծաղկաձորում տեղի ունեցավ «Մասնակցային մոնիթորինգ և արդյունավետ կառավարման գնահատում» դասընթացը:
Դասընթացը վարում էին Հունգարիայի Ժողովրդավարության անցման միջազգային կենտրոն կազմակերպության փորձագետ՝ Դանիել Բարտհան և Չեխիայի Քաղաքացիական հասարակության  զարգացման հիմնադրամի անդամ, սոցիալական գիտությունների թեկնածու Պետր Վիթցը:
Դասընթացին մասնակցում էին քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ  ինչպես Հայաստանից այնպես էլ Վրաստանից:
Մասնակիցները ներկայացնում էին հետևյալ հասարակական կազմակերպությունները՝  Վրաստանի մարդու իրավունքների կենտրոն ՀԿ, «Մցոդելի>> ՀԿ, <<Դպրոցների հետազոտության կենտրոն>> — հետազոտող, <<Վրաստանի իրավաբանների ասոցացիա>> — անդամ, <<Քաղաքացիական զարգացման և մարդու իրավունքների կենտրոն>>, <<Գորիսի երիտասարդական խորհուրդ>> — անդամ, <<Սահմանադրության 42-րդ հոդված>> ՀԿ, <<Արդար դատավարություն>> — Վրաստան, <<Կանանց կենտրոն>> ՀԿ, <<Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե>>, <<Առանց բռության հասարակություն>> ՀԿ, ՄԱԶԾ, <<Իրավունքի գերակայություն>> ՀԿ, <<Մունիցիպալ իրավապաշտպանների միություն>>, <<Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոն>>«Գյումրու առաջընթաց» Քաղաքացիական հասարակության զարգացման կենտրոն>ՀԿ, «Առաջընթաց» ԵՀԿ, «Խաղաղության երկխոսության» ՀԿ, ԻՏԵԿ ՀԿ, Իջևանի քաղաքացիական երիտասարդական կենտրոն, «Ժողովրդավարություն և ընտրական գործընթացներ» միջազգային կենտրոն ՀԿ:
13313366_1334596716552317_1636689431_o 13296346_1151199861599388_99298938_n 13293017_1151199898266051_1342029451_n
Դասընթացավարները մասնակիցների հետ կիսվեցին Վ4 երկրների փորձով արդյունավետ կառավարման մոնիթորինգի հարցում:
Ինչպես նաև մասնակիցներին ներկայացվեց փորձագետների կողմից մշակված «Մասնակցային մոնիթորինգ և արդյունավետ կառավարման գնահատում: Մեթոդոլոգիա և գործիքներ» ուղեցույցը հայերեն, անգլերեն, վրացերեն լեզուներով:
https://docs.google.com/document/d/1LDul_Zhxytd5x4PaydXFqgWsGOOIo_4do5j81oGU7go/edit?usp=sharing,                      https://docs.google.com/document/d/10OP2r34SgTdTvVmPRFB9YfrRbMWe98ZmVvoxU7tPS3o/edit?usp=sharing,                    https://drive.google.com/file/d/0By1nywA5u8jMbWxBUlVUTERvZGs/view?usp=sharing
Ձեռնարկի  նպատակն է հստակ տեղեկատվություն տրամադրել քաղաքականության մեջ կառավարման մակարդակի գնահատման և մոնիթորինգի համար անհրաժեշտ գործիքների առավելությունների և թերությունների վերաբերյալ:
Ձեռնարկը հիմք կհանդիսանա կարողությունների զարգացման և քննարկումների կազմակերպման համար, ինչի շնորհիվ ՀԿ ներկայացուցիչները ավելի լավ կպատկերացնեն իրենց դերը արդյունավետ կառավարման գործընթացներում: Կազմակերպությունների և նրանց ներկայացուցիչների կարողությունների զարգացումը կնպաստի այդ գործընթացների իրականացմանը:
Դասընթացն  ընթացքում մասնակիցները ներգրավվեցին թիմային գործնական աշխատանքներում՝ ներկայացնելով կառավարման համակարգի ուժեղ և թույլ կողմերը, որը կողմնորոշիչ է  հասկանալու համար, թե որ ցուցիչն է անհրաժեշտ կիրառել փոփոխություն մտցնելու համար:
Դասընթացն  իրականցվել է Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Ձևավորել ապացույցների վրա հիմնված շահերի պաշտպանություն հանուն իրավունքի գերակայության և արդյունավետ կառավարման» ծրագրի շրջանակներում:

“Participatory monitoring and good governance evaluation” training – “Building evidence-based advocacy for the rule of law and good governance in EaP”
“Participatory monitoring and good governance evaluation” training
“Protection of Rights without Borders” NGO organized “Participatory monitoring and good governance evaluation” training on May 25-26, 2016 in Tsaghkadzor.
The training was conducted by Daniel Bartha expert of International Center for Democratic Transition of Hungary and Petr Witz doctor of cocial sciences, member of Civil Society Development Foundation of Czech Republic,
Civil society representatives from Armenia as well as from Georgia participated in the training.
The participants represented the following non-governmental organizations: Human Rights Center of Georgia NGO, NGO “Mtsodneli”, “Schools Research Centre” – Researcher; NGO “Georgian Bar Association” – Member, Center for civil development and human rights.”, Member of Gori youth council, Article 42 of the Constitution,” NGO Fair trail Gorgia”, NGO Women Centre,
Helsinki Comitete Armenia, Society Without Violence NGO, UNDP Armenia Rull of law NGO, Association of Municipal Lawyers, International Centre of Human Development, “Progress Gyumri Civil Society Center” NGO, “Progress” Youth Center, “Peace Dialogue” NGO, “Rights Information Center” NGO, “Civil Youth Center of Ijevan” NGO, “Democracy and Electoral Processes” International Center” NGO.
13293017_1151199898266051_1342029451_n 13296346_1151199861599388_99298938_n 13313366_1334596716552317_1636689431_o
The trainers shared the international best practice of V 4 countries on good governance monitoring. The “Participatory monitoring and good governance evaluation: methodology and tools” manual in Armenian, English and Georgian elaborated by the experts was also presented to the training participants.
The aim of the manual is to provide concise information on the level of governance evaluation in politics, as well as on the advantages and disadvantages of the necessary tools for the monitoring.
The manual will be considered as a basis for capacity building and organization of discussion, due to which the NGO representatives will better understand their roles in good governance processes. The capacity building of NGOs and their representatives will contribute to the implementation of these processes.
During the training, the participants were involved in team works by presenting the strong and weak sides of effective good governance system, which is to understand which indicator should be used for a change. The training was conducted within the «Formulate evidence based protection of interests for rule of law and good governance».
We remind that the training was implemented within “Building evidence-based advocacy for the rule of law and good governance” program in partnership with “Visegrad International Fund”.