Տեղի ունեցավ  «Ձևավորել ապացույցների վրա հիմնված շահերի պաշտպանություն հանուն իրավունքի գերակայության և արդյունավետ կառավարման» ծրագրի ամփոփիչ կոնֆերանսը — “Building evidence-based advocacy for the rule of law and good governance in EaP”
Տեղի ունեցավ  «Ձևավորել ապացույցների վրա հիմնված շահերի պաշտպանություն հանուն իրավունքի գերակայության և արդյունավետ կառավարման» ծրագրի ամփոփիչ կոնֆերանսը
2016թ. նոյեմբերի 16-ին, Կոնգրես հյուրանոցում կայացավ  Ձևավորել ապացույցների վրա հիմնված շահերի պաշտպանություն հանուն իրավունքի գերակայության և արդյունավետ կառավարման» ծրագրի ամփոփիչ կոնֆերանսը:
Բացման խոսքում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Եժի Մարեկ Նովակովսկին ներկայացրեց Վիշեգրադ միջազգային հիմնադրամի և V4 երկրների գործունեությունը  և կարևորեց համագործակցությունը Հայաստանի հետ, նման ծրագրերի իրականացման միջոցով:
1-1 img_2583 img_2587
Այնուհետ, ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև ԻՊԱՍ ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը, ով գնահատեց ծրագրի իրականացումը, որպես արդյունավետ,  քանզի Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները մոնիթորինգ իրականացնելիս  լավագույնս են կիրառել իրենց կողմից ծրագրի շրջանակներում ստացված գիտելիքները իրավունքի գերակայության և շահերի պաշտպանության ոլորտում:
Ծրագրի շրջանակներում 2016 թ. հուլիսի 1-ից հոկտեմբերի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում   Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների կողմից իրականացված «Իրավունքի գերակայություն, դատարանների նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողություն» և «Լավ կառավարման մոնիթորինգ և գնահատում» մոնիթորինգների արդյունքները:
Լեհաստանի դատական վերահսկողության հիմնադրամի նախագահ Բարտոշ Պիլիտովսկին կարևորելով  նման ծրագրերի իրականացումը, ներկայացրեց  Լեհաստանում իրականացվող դատական վերահսկողության փորձը: Նա առավել կարևորեց պրոցեսին ոչ մասնագետ անձանց  ներգարվվումը: Լեհաստանի դատական վերահսկողության հիմնադրամը  ունի մոտ 2000 դիտորդ, ովքեր ուղղակի հասարակ քաղաքացիներ են, չունեն մասնագիտական որևէ որակավորում և իրականացնում են դատարանների գործունեության  մոնիթորինգ:
«Մենք փորձագետներ չենք, մենք քաղաքացիների օգնականերն ենք, ովքեր փորձում են մարդկանց ներգրավվել այս գործունեության մեջ և պարզել, թե  ինչպես է գործում դատարանը իրենց ընկալմամբ: Բոլոր քաղաքացիները պետք է վստահ լինեն, որ դատարանը հարգանքով և արդարացիորեն է վերաբերվում քաղաքացիներին: Դատավորներն էլ պետք է հասկանան, որ գործում են ի օգուտ ժողովրդի, այլ ոչ թե պետության»-նշեց Բարտոշ Պիլիտովսկին:
Հայկուհի Հարությունյանի կողմից ներկայացվեց Հայաստանում իրականացված «Իրավունքի գերակայություն, դատարանների նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողություն» մոնիթորինգի արդյունքները: Նա նշեց, որ իրականացվել է թվով 66 դատական նիստերի դիտարկում Երևան, Գորիս, Կապան քաղաքների ընդհանուր իրավասության դատարաններում:
«Ընդունված և բավականին արդյունավետ ձևով կատարված արդար դատաքննության մոնիթորինգին ի հակադրություն մենք այս անգամ կիրառեցինք դատարանի մոնիթորինգի փորձը ինչը ենթադրում էր, որ մենք բուն պրոցեսի մեջ մասնագիտական առումով չենք խորանում այլ ուղղակի, որպես քաղաքացիներ գործընթացը գնահատում ենք դատարանի կողմից մեզ մատուցված ծառայությունների հասանելիության, որակի արդյունավետության տեսանկյունից»- ավելացրեց Հայկուհի Հարությունյանը:
Հայաստանում և Վրաստանում իրականացված դատական մոնիթորինգների ընթացքում դիտորդների կողմից դիտարկվել են դատարանների մասնաշենքերի հասանելիությունը, շենքային պայմանները, դատական նիստերի կայացման և ուշացումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը, դատավորների վերաբերմունքը կողմերի նկատմամբ, դատական նիստերի հրապարակայնությունն ու թափանցիկությունը:
Վրաստանում իրականացված դատական մոնիթորինգի արդյունքները ներկայացրեցին Իրինե Կասրաձեն և Եվգենի Օմանաձեն:
Վրաստանում իրականացվել է 61 դատական նիստերի դիտարկում Թբիլիսիի և Քութաիսիի քաղաքային դատարաններում:
Որպես դատարանի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության պատկերավոր ներկայացում՝ կոնֆերանսի ժամանակ ցուցադրվեց «Իրավունքի գերակայություն» թեմայով  տեսահոլովակը, որը պատրաստվել էր կազմակերպության կողմից:
/Տեսահոլովակը կարող եք դիտել անցում կատարելով հետևյալ հղումով https://drive.google.com/file/d/0By1nywA5u8jMekNzci0xUWFvSGc/view?usp=sharing/:
Կոնֆերանսի երկրորդ մասում ներկայացվեց  «Լավ կառավարման մոնիթորինգ և գնահատում» մոնիթորինգի իրականացման պրոցեսը և արդյունքները:
img_2704 img_2643img_2636
Ելույթի խոսքով հանդես եկավ «Զարգացման և հումանիտար օգնության ՀԿ-ների հունգարական ասոցացիա» կազմակերպության փորձագետ Եվա Բորդոսը, ով ներկայացրեց շահերի պաշտպանության կիրառման  հունգարական մոդելը և դրա կարևորությունը:
Վրաստանում և Հայաստանում  իրականացված մոնիթորինգի արդյունքները ներկայացվեցին Թամար Պերեկիշվիլիի, Խատունա Գարգազիայի և Հասմիկ Հարությունյանի կողմից:
Մոնիթորինգի ընթացքում համապատասխան տեղեկատվությունը հավաքագրվել է ԶԼՄ-ի կողմից հրապարակված նյութերի, պաշտոնական կառույցների հրապարակումների, տեղական և միջազգային կազմակերպությունների հաշվետվությունների միջոցով:
Կողմերը արձանագրեցին, որ Վրաստանում և Հայաստանում արդյունավետ կառավարման տեսանկյունից հաջողությունները քիչ են:
Ստեղծվել են հակակոռուպցիոն ռազմավարություններ, սակայն դեռ շատ աշխատանքներ պետք է տարվեն արդյունքի հասնելու համար:
Հասմիկ Հարությունյանը նշեց, որ Հայաստանում կան օրենսդրական հիմքեր, որոնք սակայն պրակտիկայում չեն գործածվում: Լավ կառավարման փորձ ունենալու համար անհրաժեշտ է ունենալ քաղաքական կայունություն, բռնությունների բացակայություն, զսպիչ և հակակշիռ գործիքների առկայություն:
Խատունա Գհարգազիան և Թամար և Պերեկիշվիլիին ավելացրեցին, որ Վրաստանում լավ կառավարման հաջողված փորձ ունենալու համար առաջին հերթին պետք է ստեղծել անտիմոնոպոլ օրենսդրություն:

The Finalizing Conference on “Formulate Evidence Based Advocacy for the Rule of Law and Good Governance” – “Building evidence-based advocacy for the rule of law and good governance in EaP”
The Finalizing Conference on “Formulate Evidence Based Advocacy for the Rule of Law and Good Governance”
A conference finalizing the “Formulating Evidence Based Advocacy for the Rule of Law and Good Governance” Project was organized on November 16, 2016 in Congress Hotel, Yerevan.
In his opening remarks, Jerzy Marek Nowakowski, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to Armenia presented the activities between Visegrad International Fund and V4 countries, as well as highlighted the partnership with Armenia by implementing such initiatives.
img_2583 img_25871-1
Haykuhi Harutyunyan, President of the “Protection of Rights without Borders” NGO, delivered a speech where she assessed the implementation of the Project as effective, since civil society representatives of Armenia and Georgia used their best knowledge in rule of law and advocacy field during the monitoring conducting process.
The civil society representatives from Armenia and Georgia presented the outcomes of the monitoring “Rule of Law, Citizens’ court watch” and “Good Governance and Evaluation” implemented within the period of July 1, 2016 to October 14, 2016.
Bartosz Pilitowski, the Head of Poland’s judicial supervision foundation, while highlighting the implementation of such projects, shared Poland’s best experience on court watch. He particularly highlighted the involvement of non-professionals’ participation in the process. The Judicial Supervision Foundation of Poland has more than 2000 monitors who are ordinary citizens, do not have any professional qualification and conduct court’s watch activities.
“We are not experts, we are the assistants of citizens, who try to involve people in this process and find out how the court functions according to their perception. All the citizens should be assured that the court treats citizens with respect and justice. The judges should understand in their turn that they function in favor of citizens not the state” – mentioned Bartosz Pilitowski.
Haykuhi Harutyunyan presented the outcomes of the monitoring on “Rule of Law, Citizens’ court watch”. She mentioned that 66 monitoring on court hearing were conducted in the first instance courts of Yerevan, Goris, and Kapan.
“In contrast to the already accepted and effectively implemented fair trail monitoring, this time we used the court monitoring experience, which assumes, that we are not indulged in the process at professional level, but we simple evaluate the accessibility and quality of court’s services as citizens”- added Haykuhi Harutyunyan.
The Armenian and Georgian monitors observed the accessibility to court buildings, building conditions, information on court sitting and reasons for their delay, the attitude of judges towards parties, as well as the transparency and openness of court sittings.
Evgeni Omanadze and Irine Kasradze, monitoring responsible in Georgia presented the court monitoring outcomes.
In Georgia 61 court sittings were observed in the courts of Tbilisi and Kutaisi.
As visual presentation of courts watch by citizens, a video clip on “Rule of Law” made by Organization was presented during the conference. https://drive.google.com/file/d/0By1nywA5u8jMekNzci0xUWFvSGc/view?usp=sharing
During the second part of the conference, the process and outcomes of the “Good governance Monitoring and Evaluation” were presented.
img_2704 img_2700 img_2643
Eva Bordos, expert of “Hungarian Association of NGOs for Development and Humanitarian Aid” organization also made a speech during the conference presenting the Hungarian model of advocacy application and its importance.
Tamar Perekishvili, Khatuna Gargazia and Hasmik Harutyunyan presented the monitoring outcomes conducted in Georgia and Armenia.
The respective data on the training was collected through the media publications, as well as through the reports of local and international organizations.
The parties fixed that success from good governance standpoint in Armenia and Georgia is not sufficient.
Anti-corruption strategies were elaborated, but still a lot of work should be implemented for good ensuring outcomes.
Hasmik Harutyunyan mentioned that there are legal grounds in Armenia, which however are not applied in practice. Political stability, lack of violations, restraining and balancing tools are necessary for having best experience in good governance.
In addition, Tamar Perekishvili, Khatuna Gargazia mentioned, that in order to have best experience in good governance in Georgia, first of all anti-monopole legislation should be elaborated in the country.