«Փաստագրված շահապաշտպանություն հանուն իրավունքի գերակայության և լավ կառավարման» դասընթաց
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության կողմից հունիսի 8-ից 9-ը Սևանում տեղի ունեցավ «Փաստագրված շահապաշտպանություն հանուն իրավունքի գերակայության և լավ կառավարման» թեմայով՝ երկօրյա դասընթացը:
Դասընթացը վարում էին Հունգարիայի Ժողովրդավարության անցման միջազգային կենտրոն կազմակերպության փորձագետ՝ Աննամարիա Կեկեսին և Սլովակիայի «Գործընկերներ ժողովրդավարական փոփոխությունների համար» ՀԿ-ի փորձագետ ,խորհրդատու Զորա Պաուլինիովնան։
Դասընթացին մասնակցում են մասնակիցներ Հայաստանից և Վրաստանից, ովքեր ներկայացնում էին հետևյալ հասարակական կազմակերպությունները «Զինաթափում և ոչ բռնության» ՀԿ, «Նոր վեկտոր փաստաբան» ՀԿ, «Երիտասարդ նախաձեռնությունների կրոնական միավորում» ՀԿ, «Քաղաքացիական ֆորում հանուն Կառլոցի խաղաղության, բարեկամության» ՀԿ, Վորլդ վիժն Վրաստան, «Neophile ակումբ» Վարստանի իրավաբանների ասոցացիա, Միջազգային զարգացման կենտրոն ՀԿ «Փինկ Արմենիա», Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ Հայաստան, Քաղաքային իրավաբանների կենտրոն, Հելսինկյան Հելսինկյան կոմիտե, Սպիտակի Հելսինկյան խումբ, Հելսինկյան Քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ ՀԿ:
Դասընթացի ընթացքում մասնակիցներին է ներկայացվել փորձագետների կողմից մշակված «Արևելյան գործընկերության երկրներում ապացույցների վրա հիմնված շահերի պաշտպանության քարոզարշավի ստեղծում» ուղեցույցը անգլերեն, հայերեն և վրացերեն լեզուներով:
Ուղեցույցում ներկայացված են շահերի պաշտպանության (ջատագովության) հասկացությունը,բաղադրիչները, ռազմավարությունը, արդյունավետ կառավարումը,ինչպես կարելի է ապացույցների վրա հիմնված շահերի պաշտպանությունը օգտագործել արդյունավետ կառավարման առնչությամբ և շահերի պաշտպանության լավագույն փորձը:
Սույն ձեռնարկում շեշտը դրվել է քաղաքականության մշակման ընթացքում շահերի պաշտպանության վրա, որի հիմնական նպատակն է որոշում կայացնողների կամ հասարակության կարծիքի վրա ազդել այնպես , որպեսզի վերջիններս ընդունեն արդյունավետ քաղաքականության կարծիքն ու քայլեր ձեռնարկեն այդ մոտեցումն իրագործելու համար:
Դասընթացի ընթացքում փորձագետ Աննամարիա Կեկեսին կարևորեց այն հանգամանքը, որ շահերի պաշտպանության իրականացման քարոզարշավի ընթացքում անթույլատրելի է այնպիսի գործողություններ իրականացումը, որոնք հետագայում կարող են ժխտվել։ Վերջինիս պնդմամբ պետք է նշել միայն իրական նպատակներ, որոնք հնարավոր է իրականացնել: Անհրաժեշտ է սպասել ճիշտ ժամանակահատվածին ծրագրի նպատակներին հասնելու համար՝ խուսափելով որևէ մեկին վնասելուց:
Շահերի պաշտպանության իրականացման կարևոր պայման է ճիշտ հաղորդակցությունը:
Դասընթացի ընթացքում մասնակիցները ներգրավվեցին թիմային գործնական աշխատանքներում:
Հիշեցնենք, որ դասընթացը իրականացվել է Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի /http://visegradfund.org/home/ հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Ձևավորել ապացույցների վրա հիմնված շահերի պաշտպանություն հանուն իրավունքի գերակայության և արդյունավետ կառավարման» ծրագրի շրջանակներում:
Ծրագրի շրջանակներում կազմակերպության կողմից իրականացվել են նաև «Իրավունքի գերակայություն, դատարանների նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողություն» և «Լավ կառավարման մասնակցային մոնիթորինգ և գնահատում» դասընթացները:
Տեղեկացնենք, որ դասընթացների ավարտից հետո կազմակերպությունը անցում է կատարում ծրագրի գործնական փուլին, որի ընթացքում կիրականացվեն պրակտիկ աշխատանքներ /մոնիթորինգներ/ դասընթացների մասնակիցների անմիջական ներգրավվածությամբ:

“How to conduct evidence based advocacy for the rule of law and good governance” training – “Building evidence-based advocacy for the rule of law and good governance in EaP”
“How to conduct evidence based advocacy for the rule of law and good governance” training
A-two-day training on “How to conduct evidence based advocacy for the rule of law and good governance” organized by the “Protection of Rights without Borders” NGO took place on June 8, 9 in Sevan.
13411623_1773436956225783_3032619525996679274_o 13450859_1773436919559120_3232493710082263932_n
The training was conducted by Annamaria Kekesi, expert of International Centre for Democratic Transition of Hungary and adviser, expert of “Partners for democratic changes” NGO Zora Pauliniova.
The event was attended by participants from Armenia and Georgia representing the following non-governmental organizations: “Disarmament and Nonviolence”, NGO New Vector Lawyer NGO, organization “Regional association of Youth Initiatives ‘ –“AIRA” NGO, Civil Forum for Peace, Bridge of Friendship Kartlosi NGO, World Vision Georgia, EU TA Project Georgia, NGO – “Neophiles Club”, Georgian Bar Association, International Centre of Human Development, NGO “PINK Armenia, Transparency International Armenia, Yeghegnadzor Aarhus Center, Association of Municipal Lawyers Helsinki Committee of Armenia, Spitak Helsinki Group, “Progress of Gyumri” Civil Society Development Center NGO, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor NGO, Syunik schoolchildren educational NGO.
13406928_1773436959559116_1497327639726137807_n_dsc0715
During the training, a manual on “Campaign creation based on evidence based advocacy in Eastern Partnership countries” elaborated by the experts was presented to the event participants in English, Armenian and Georgian.
https://drive.google.com/…/0By1nywA5u8jMXzdBT21UV1JzW…/view…
https://drive.google.com/…/0By1nywA5u8jMbUNQSEt6U1hrS…/view…
https://drive.google.com/…/0By1nywA5u8jMcXluUTNnTTZ6Q…/view…
The concept of advocacy, its components, strategy, good governance, techniques to use in regard to good governance based on evidence based advocacy, as well as best practice on advocacy are presented in the handbook.
In the manual, the importance is given to the advocacy during the policy making process which follows an aim to impact the opinion of society or the decision makers so that the latter accept the efficient policy opinion and take measures to implement that approach.
During the training, Anamaria Kekesi highlighted the fact, that during the advocacy campaign, the implementation of such activities, which will later be rejected, is unaccepted.
It should be noted, that only real aims should be mentioned, which will be possible to implement. It is necessary to wait for the right time period to reach the project objective avoiding harming anybody.
Right communication is an important factor for the implantation of advocacy.
During the training, the participants were involved in team practice work.
We remind that the training was implemented within “Building evidence-based advocacy for the rule of law and good governance” program in partnership with “Visegrad International Fund”. /http://visegradfund.org/home/
Within the framework of the project, trainings on “Rule of law, civil oversight over courts”, “Participatory monitoring and evaluation of good governance” were conducted.
Note that after the end of the trainings that the organization drifts to the practical stage of the project during which practice works /monitoring/ will be conducted with the direct involvement of participants.