«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության կողմից 2016 թվականի ապրիլի 28-29-ը Սևանում տեղի ունեցավ «Ինչպես հայտնաբերել իրավունքի գերակայության բացթողումները, դատարանների նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողություն նախաձեռնություն» դասընթացը: Դասընթացը վարում էին Լեհաստանի դատական վերահսկողության հիմնադրամի փորձագետներ՝ Ստանիսլավ Բուրդձիեջը և Բարտոշ Պիլիտովսկին:Դասընթացին մասնակցում էին մասնակիցներ ինչպես Հայաստանից այնպես էլ Վրաստանից: ընթացին մասնակցում էին մասնակիցներ ինչպես Հայաստանից այնպես էլ Վրաստանից:
Դասընթացավարները մասնակիցների հետ կիսվեցին դատարանի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության Լեհաստանի փորձով, և իրենց կողմից մշակված քաղաքացիների կողմից դատական վերահսկողության մեթոդաբանությամբ: Փորձագետները կարևորեցին, որ ի տարբերություն դատավարության մոնիթորինգի, որն ուղղված է դատական գործի մոնիթորինգի իրականցմանն առանձին ատյանի դատարանում գործի սկզբից մինչև նույն դատական գործի ավարտը, դատական մոնիթորինգն ավելի լայն է ու նպատակ է հետապնդում ոչ թե հետևելու կոնկրետ դատական գործի ավարտին, այլ դատարանների աշխատանքին առհասարակ: Հիմնադրամի փորձագետների խոսքով հիմնադրամի նպատակներից մեկն է քաղաքացիների միջոցով դատարանների մոնիթորինգ իրականացնելը, որի ժամանակ ոչ իրավաբանները իրենց հասանելի լեզվով ստանում են բավարար տեղեկություններ արդար դատաքննության իրավունքի բաղադրիչների, դատարանների կառուցակարգերի վերաբերյալ: Ձեռք բերված գիտելիքները մասնակիցներին հնարավորություն կտան ապահովելու դատական համակարգի հաշվետվողականությունը: Դատական մոնիթորինգը կոչված է արդար դատաքննության իրավունքի հիմնական չափանիշների պահպանման ստուգմանը, մասնավորապես, դատարանի հասանելիության իրավունքի, դատարանի առջև հավասարության, ողջամիտ ժամկետներում օրենքով ստեղծված անկողմնակալ դատարանի կողմից իրականացվող արդար և հրապարակային դատական լսումների իրականացման, և այլն: Այն հնարավորություն է տալիս նաև ստուգելու դատարանի շենքային պայմանների համապատասխանելիությունը հասարակության բոլոր անդամների կարիքներին, դատարանի հարմարությունները, գրասենյակի և այլ բաժինների աշխատանքը: Մասնակիցներին ներկայացվեց փորձագետների կողմից մշակված «Ինչպես հայտնաբերել իրավունքի գերակայության բացթողումները ուղեցույցը» հայերեն, անգլերեն, վրացերեն լեզուներով: (https://v4.prwb.am/?page_id=128&lang=hy, https://v4.prwb.am/?page_id=128&lang=hy )
Դասընթացի ընթացքում մասնակիցները ներգրավվեցին թիմային գործնական աշխատանքներում՝ ներկայացնելով սեփական երկրի դատական ատյանների կառուցվածքը, դատական գործերի թիվը և դատարանների ծանրաբեռվածությունը, ինչպես նաև մինչ այժմ իրականացված դատական մոնիթորինգների փորձը: Հիմք ընդունելով Ուղեցույցի մեջ կիրառված SWOT մեթոդաբանությունը՝ թիմերը նաև գնահատցին իրենց թույլ և ուժեղ կողմերը՝ հիմք ընդունելով երկրի առանձնահատկությունները: Մասնակիցներին ներկայացվեցին դիտորդների վարքագծի կանոնները, ընտրանքի մեթոդը, մոնիթորինգի գործիքները և դրանց փորձարկումը, տվյալների ներկայացումը և կառավարումը, առցանց տվյալների ներկայացումը, հարմարեցված համակարգը, վերջնական զեկույցի պատրաստումը, տվյալների ներկայացումը և վերլուծությունը: Հայաստանից և Վրաստանի մասնակիցները հունիսի 1-ից օգոստոսի 31-ը ընկած ժամանակահատվածում կներգրավվեն իրենց երկրներում իրականացվող դատական մոնիթորինգներին, որոնց արդյունքները կներկայացվեն հայերեն և վրացերեն լեզվով պատրաստված հաշվետվություններով, որոնց իրականցման երկարաժամկետ նպատակը Վրաստանի և Հայաստանի արդարադատության ոլորտում դրական փոփոխությունների իրականացնելուն օժանդակելն է: Սեմինարն իրականցվել է Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Ձևավորել ապացույցների վրա հիմնված շահերի պաշտպանություն հանուն իրավունքի գերակայության և արդյունավետ կառավարման» ծրագրի շրջանակներում:

May 3, 2016 – “Building evidence-based advocacy for the rule of law and good governance in EaP”
Protection of Right without Borders NGO organized a training on “How to detect breakdowns of the rule of law? Citizen’s court watch
program” on April 28-29, 2016 in Sevan.
The training was conducted by Poland’s judicial supervision foundation experts Stanislaw Burdziej  and Bartosz pilitowski.
IMG_5137IMG_5143
Participants from Armenia, as well as from Georgia participated in the training.
IMG_5151 IMG_5158
Participants represented the following organizations
Article 42 of the Constitution NGO, Campus lions club Tbilisi, NGO Women centre, Ijevan CYC, Women’s Community Council NGO, Youth movement Davittiunni at Georgian Patriarchate,WRCA women resurs center, Helsinki committee of Armenia, Spitak Helsinki Group Human Rights NGO, World Vision Armenia, Rights information center NGO,
The trainers shared Poland’s best experience on civic oversight over courts, as well as the court oversight methodology elaborated by them.
The experts highlighted, that unlike the trail monitoring which aims at implementing a court’s case in other court from the beginning of the case to its termination, the judicial monitoring is a larger concept and aims not to track the termination of a concrete court’s case, but the court’s functioning in general.
According to the experts, one of the aims of the foundation is to conduct a monitoring with citizens, during which individuals, in accordance with their language ability, obtain sufficient information on right components, court structures of fair trial.
The acquired knowledge will enable the training participants to ensure the accountability of judicial system.
The judicial monitoring is aimed to verify the main criteria for the maintenance of the right to fair trail, particularly right to access the court, equality before the court, conducting fair and transparent/public judicial hearings by the impartial court within the deadlines set by the law. The latter enables to verify the compliance of building conditions with the needs of society all members, as well as court facilities, office and other departments’ work.
“How to detect rule of law gaps” handbook (in Armenian, English, Georgian languages) elaborated by the experts was presented to the training participants. (https://v4.prwb.am/?page_id=128&lang=en_US, https://v4.prwb.am/?page_id=128&lang=hy)
IMG_5192
During the training, the training participants were involved in practical team works by presenting the court structures, number of court cases, court’s overload of their own countries, as well as the best practice of judicial monitoring so far implemented. Base on SWOT methodology used in the handbook, the teams also assessed their strong and weak points taking into consideration the country characteristics.
The code of conducts, sampling method, monitoring and their experiments tools, data presentation and management, online data submission, system tailored, final report elaboration, data submission and analysis of experts were presented to the training participants.
Within the period of June 1 to August 31, the training representatives from Armenia and Georgia will be engaged in judicial monitoring procedures conducting in their own countries, the outcomes of which will be presented by the reports elaborated in Armenian and Georgian, the long term aim of which is to support the implementation of the positive changes in Armenian and Georgian justice system.
The training was conducted within the “Building evidence-based advocacy for the rule of law and good governance in EaP countries” project in partnership with Visegard international foundation.