Daily Archives: Ապրիլի 25, 2016
Դասընթաց՝ Իրավունքի գերակայության մոնիթորինգ՝ դատարանի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողություն» թեմայով
,Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմաններիե հասարակական կազմակերպությունը 2015 թվականի սեպտեմբերի 1-ից Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ իրականացնում է ,Ձևավորել ապացույցների վրա հիմնված շահերի պաշտպանություն հանուն իրավունքի գերակայության և արդյունավետ կառավարմանե ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակներում Սևան քաղաքում, ապրիլի 28-29-ը ընկած ժամանակահատվածում կիրականացվի դասընթաց ,Իրավունքի գերակայության մոնիթորինգ՝ դատարանի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողությունե թեմայով: Լեհաստանից ներգրավված փորձագետները կներկայացնեն հատկապես դատարանի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության Լեհաստանի փորձը: Դասընթացին կմասնակցեն մասնակիցներ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Վրաստանից: Դասընթացից հետո կիրականացվի չորսամսյա մոնիթորինգ՝ դասընթացին մասնակցած անձանց պարտադիր մասնակցությամբ, որից հետո կպատրաստվի հաշվետվություն հայերեն և վրացերեն լեզուներով:
Published by:
«Իրավունքի գերակայության մոնիթորինգ՝ դատարանի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողություն» երկօրյա դասընթաց
Հայտարարություն
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը հայտարարում է հայտերի ընդունելություն Հայաստանի և Վրաստանի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, երիտասարդ ակտիվիստների համար 2016 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին կազմակերպվող հետևյալ դասընթացների համար
1. «Լավ կառավարման մասնակցային մոնիթորինգ և գնահատում»՝ երկօրյա դասընթաց Հունգարիայից և Չեխիայից ներգրաված համապատասխան փորձագետների մասնակցությամբ,
2. «Իրավունքի գերակայության մոնիթորինգ՝ դատարանի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողություն» երկօրյա դասընթաց Լեհաստանից ներգրաված փորձագետների մասնակցությամբ,- https://docs.google.com/document/d/1hAc657b5fV0wcKFRzg0xk0slFS6ib6wR2FNj_Pbre8o/edit?usp=sharing
3. «Փաստագրված շահապաշտպանություն հանուն իրավունքի գերակայության և լավ կառավարման» թեմայով՝ Հունգարիայից և Սլովակիայից ժամանած փորձագետների մասնակցությամբ:
Դասընթացի ժամանակ կներկայացվի հատկապես դատարանի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության Լեհաստանի փորձը,  Վիշիգրադի խմբի անդամ երկների փորձը լավ կառավարման մոնիթորինգի և գնահատման, ինչպես նաև  փաստագրված շահերի պաշտպանության փորձը:
ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԿԱՆՈՆՆԵՐ
Դասընթացին կարող են մասնակցել
Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ և ակտիվիստներ
Նույն դիմումատուն կարող է
Մասնակցել մեկ թեմատիկ դասընթացի
Դիմումների ընդունման սկիզբն է
12 մարտի 2016 թ
Դիմումների ընդունման ավարտն է
10 ապրիլի 2016 թ
Դասընթացից հետո դասընթացի մասնակիցները
1 հունիսի-31 օգոստոսի 2016թ պետք է մասնակցեն համապատասխան ուղղությամբ իրականացվող
աշխատանքներին, որից հետո կպատրաստվի հաշվետվություն հայերեն և վրացերեն լեզուներով:
Յուրաքանչյուր դասընթաց իրականցվելու է Հայաստանից և Վրաստանից համամասնորեն ներգրաված 20-25 մասնակիցների խմբերով՝ յուրաքանչյուր դասընթացը երկու օր տևողությամբ:
Մասնակիցների կացության և տրանսպորտային ծախսերը հոգում է «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը
Դասընթացների մասնակցության հայտերը հասանելի են
1. «Լավ կառավարման մասնակցային մոնիթորինգ և գնահատում»
2. «Իրավունքի գերակայության մոնիթորինգ՝ դատարանի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողություն»
3. «Փաստագրված շահապաշտպանություն հանուն իրավունքի գերակայության և լավ կառավարման»
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը 2015 թվականի սեպտեմբերի 1-ից Վիշեգրադի միջազգային հիմնադրամի  հետ համագործակցությամբ իրականացնում է «Ձևավորել ապացույցների վրա հիմնված շահերի պաշտպանություն հանուն իրավունքի գերակայության և արդյունավետ կառավարման»  ծրագիրը:

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in
“PROTECTION OF RIGHTS WITHOUT BORDERS” NGO calls for applications to participate in the following trainings to be held in April-May 2016.
The Application is open for the civil society representatives from the Republic of Armenia and from the Republic of Georgia.
Trainings
- “Participatory monitoring and evaluation of good governance: Methodology and instruments”՝two days training with the participation of the experts from Hungary and Czech Republic,
- “How to detect breakdowns of the rule of law? Citizen’s court watch program” two days training with the participation of the experts from Poland,– https://docs.google.com/document/d/1In5XEup_GrlPEm6urmMz1_xiSlBsf9HgsdNd4sqL6cE/edit?usp=sharing
- “Building evidence-based advocacy for the rule of law and good governance in EaP” two days training with the participation of the experts from Hungary and Slovak Republic.
During the trainings the established experience in the area of rule of law, especially Citizen Court Monitoring from Poland, and other good governance programs from EU/OECD region, including the CONCORD model for evidence based advocacy will be presented to the participants.
| ELIGIBILITY CRITERIA FOR PARTICIPATION |
|
Who can participate in trainings
The representatives of civil society organizations from the Republic of Armenia and the Republic of Georgia, as well as activists.
| The same applicant |
Can participate only in one selected training |
The opening of the applications is
12 March, 2016
| The deadline for the applications is |
10 April, 2016
After the training
From 1 June until 31 August the training participants will be engaged in the work of the organization in the respective area of the trainings and after the work must prepare the report for the relevant areas. |
For each training 25 participants will be selected from the Republic of Armenia and from the Republic of Georgia.
The organization will cover the trancportation costs and accommodation.
The applications are available:
- “Participatory monitoring and evaluation of good governance: Methodology and instruments”.
- “How to detect breakdowns of the rule of law? Citizen’s court watch program”.
- “Building evidence-based advocacy for the rule of law and good governance in EaP”.
The trainings are organized within the project “Building evidence based advocacy for the rule of law and good governance in EaP” with the financial support of the VISEGRAD FUND and in cooperation with partners from Visegrad 4 countries.